Loading...
اخبار
موضوع :
وزیر جهاد کشاورزی خواستار تدوین طرح ملی برای مقابله با پدیده بیابان‌زایی شد
وزیر جهاد کشاورزی خواستار تدوین طرح ملی برای مقابله با پدیده بیابان‌زایی شد

وزیر جهادکشاورزی خواستار تهیه و تدوین طرح ملی مبارزه با پدیده بیابان‌زایی در چارچوب اقتصاد مقاومتی و با برش‌ها و اولویت‌های زمانی و مکانی توسط کارگروه ملی مقابله با بیابان‌زایی و کاهش اثرات خشکسالی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، در نشست اعضای کارگروه ملی مقابله با بیابان‌زایی و کاهش اثرات خشکسالی که در محل وزارتخانه برگزار شد، مهندس محمود حجتی بر ارایه طرح ملی مبارزه با پدیده بیابازایی و جلوگیری از آثار مخرب آن در عرصه های اقتصادی و کشاورزی و پوشش گیاهش کشور تاکید کرد و گفت: در قالب این طرح ملی می توان از ظرفیت های سایر دستگاه های دولتی و بسیج استفاده کرد.

وی در همین حال از اعضای این کار گروه خواست تا در مورد آخرین روش ها و اقدام هایی که در سایر کشورهای دنیا برای مقابله با پدیده بیابان زایی استفاده شده است، تحقیق و برنامه های شان را به طور مستمر به روز کنند.

وزیر جهاد کشاورزی درباره مالچ‌پاشی برای تثبیت تپه های ماسه ای اظهارداشت: در صورت ضرورت، باید از مالچ پاشی برای جلوگیری از حرکت تپه های ماسه ای استفاده کرد و در این زمینه لازم است برای کاربرد انواع مالش اعم از نفتی یا بیولوژیک، نسخه بپیچیم.

وی در همین حال از کارگروه ملی مقابله با بیابان زایی و کاهش اثرات خشکسالی خواست اثرات و نتایج استفاده از مالچ بیولوژیکی در دنیا و نتایج را پی گیری کنند.

حجتی افزود: هر چند مالچ نفتی آثار زیست محیطی دارد، اما وقتی یک تپه ماسه ای را بتوان با مالچ نفتی تثبیت کرد، زیان آن کمتر از حرکت تپه های ماسه ای و از بین رفتن پوشش گیاهی و اراضی کشاورزی یک منطقه است.

وی مرطوب کردن دشت های خوزستان را یکی از راهکارهای مقابله با پدیده ریزگردها عنوان و تصریح کرد: با آب شیرینی که از این استان وارد دریا می شود می توان دشت های خوزستان را مرطوب و پوشش گیاهی مناسب ایجاد کرد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با تدوین طرح ملی برای مقابله با بیابان‌زایی، می توان برای هر منطقه و هر اقلیمی ، یک نسخه خاص پیچید و آن را به طور مکتوب در اختیار محققان و دست اندرکاران قرار داد.

وی در مورد نگرانی های مربوط به تعلیف دام در مرتع، گفت: وزیر نفت از امکان گازرسانی به 85درصد جمعیت روستاهای کشور تا پایان دولت یازدهم خبر داده است که کار بزرگی است و برای وزارت جهاد کشاورزی که با تخریب جنگل ها و مساله تامین سوخت روستاییان توسط چوب درختان جنگلی روبرو است، خبر خوشی است.

حجتی با بیان این که نسبت به 20 سال پیش، یک دوم دام در مرتع را داریم، اظهار داشت: در برخی از مراتع به علت عدم چرای دام ، پوشش گیاهی، خشبی شده و اجازه نمی دهد جوانه ها شکل بگیرند.

وی به افزایش روند نگهداری دام سنگین و سبک در محیط های بسته اشاره کرد و افزود: 30 سال پیش حدود 70 تا 80 درصد دام در محیط های باز بودند، اما امروزه حتی بخشی از دام سبک که از نژادهای مختلف تکثیر شده اند، نمی توانند با تعلیف در مراتع، زایش دوقلو یا سه قلو و یا گوشت دهی داشته باشند.

 طرح کنترل 3 میلیون هکتار کانون های فرسایش بادی در برنامه ششم

در این نشست مهندس خداکرم جلالی معاون وزیر و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری برجلوگیری و مقابله با پدیده بیابان زایی تاکید کرد و گفت: امسال یکی از اقدام هایی که برای مقابله با این پدیده آغاز کرده ایم، اجرای طرح توسعه پایدار روستایی (ترسیب کربن) در سطح 40 هزار هکتار است.

وی ادامه داد: ما این این طرح را که برگرفته از یک مدل توسعه ای در سازمان ملل متحد است، با شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور تطبیق دادیم و آن را با مشارکت مردم و سایر ایستگاه‌های دولتی به منظور توسعه منابع طبیعی و بهبود معیشت مردم در 21 استان و همچنین در حوضه دریاچه ارومیه اجرامی کنیم.

جلالی همچنین گفت: برای برنامه ششم، طرحی را به منظور کنترل 3 میلیون هکتار از کانون های درجه اول فرسایش بادی کشور آماده کرده ایم که در صورت تصویب توسط این کارگروه، از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، دولت و مجلس پی گیری می شود.

وی میزان اعتبار مورد نیاز برای این طرح را 7 هزار و 500 میلیارد تومان عنوان و تصریح کرد: اگر این هزینه برای اجرای طرح سه میلیون هکتاری انجام نگیرد، پدیده بیابان زایی چند برابر این رقم به کشور خسارت وارد می کند.

جلالی ادامه داد: کانون های بحرانی درجه یک بیشتر در استان ها ی جنوبی، مرکزی و شرقی کشور است هر چند که کانون های بحرانی در استان تهران، البرز و قزوین هم وجود دارند و باید کنترل شوند.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، پدیده بیان زایی را بسیار خطرناک خواند و خواستار سرمایه گذاری لازم برای مقابله با این پدیده از سوی دولت و نظام جمهوری اسلامی شد..

وی پدیده بیابان زایی را چند بعدی عنوان کرد و گفت: بخشی از علل شکل گیری این پدیده ناشی از شرایط

اقلیمی و اکولوژیکی و بخش مهمی ناشی از فعالیت های انسان است.

 

    پست الكترونيكي :
    محصولات پرفروش
    شرکت ندای فناوری طراحی و توسعه توسط شرکت طراحی سایت ندای فن آوری طراحی وب سایت