Loading...
مقالات
موضوع :
کشاورزی به سرمایه گذاری نیاز دارد نه یارانه
بیشتر کشورهای پیشرفته و صنعتی، سیاست‌های حمایتی کشاورزی با استفاده از یارانه‌ها را در دستور کار خود دارند.

مرحله نخست قانون هدفمــندسازی یارانه‌ها در کشور ما از اواخر سال ۸۹ آغاز شد و مرحله دوم نیز قرار است امسال اجرا شود. در قانون هدفمندسازی یارانه‌ها گرچه به بخش کشاورزی توجه چندانی نشده اما همان اندک مبلغی که از محل درآمد هدفمندسازی (۳۰ درصد) به بخش صنعت و کشاورزی تعلق گرفت نیز داده نشد. در مقابل افزایش چند برابری حامل‌های انرژی و سوخت، نهاده‌ها و ابزار و ماشین‌آلات کشاورزی و خدمات، هر روز عرصه را بر کشاورزان تنگ‌تر می‌کند. گرچه دولت یازدهم سیاست‌های حمایتی خود را در قالب خریدهای تضمینی، خدمات بیمه‌ای و تسهیلات کشاورزی کمی افزایش داده اما قوانین حمایتی همچنان نسبت به کشاورزان بی‌مهری می‌کنند. کل بیمه کشاورزی برابر با قیمت یک خانه در تهران!

غلامرضا نوری قزلجه، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، تنها شکل درست پرداخت یارانه را یارانه به تولید می‌داند و می‌افزاید: مجلس بنا دارد، یارانه‌ها را به سمت تولید ببرد و در بخش کشاورزی تاکنون با اختصاص بیمه حمایتی، پوشش خوبی انجام داده‌ایم.

وی می‌گوید: این میزان از حمایت‌ها در بخش کشاورزی بسیار ناچیز است. اختصاص مبلغ ۱۵ میلیارد تومان برای بیمه کشاورزی در حالی که قیمت برخی خانه‌ها در تهران به تنهایی به ۱۵ میلیارد تومان می‌رسد، سودی ندارد. وقتی بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورها مانند آمریکا و کشورهای اروپایی (که طبق قانون اتحادیه اروپا نمی‌توانند به بخش کشاورزی خود یارانه بدهند)، یارانه پنهانی به بخش تزریق می‌کنند، کشور در حال توسعه‌ای مانند ایران یارانه ماشین‌آلات کشاورزی‌اش را قطع می‌کند!

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، سهم بخش کشاورزی در اشتغال کشور را ۲۰درصد ذکر می‌کند و ادامه می‌دهد: بخشی که یک پنجم اقتصاد کشور را در اختیار دارد، حتی قدرت چانه‌زنی یک کارخانه صنعتی را هم ندارد! کشاورزان باید جایگاه خودشان را بیابند و از منافع خود دفاع کنند. بخشی که یک پنجم اقتصاد کشور را در اختیار دارد، چرا در چانه‌زنی‌ها به اندازه یک کارخانه صنعتی نمی‌تواند نقش ایفا کند؟ وقتی در مجلس و در میان نمایندگان ۱۰ نفر متخصص کشاورزی هم حضور ندارند، باید انتظار چنین وضعیتی را داشت. عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، شکل‌دهی سازمان‌ها و اتحادیه‌های مردم نهاد واقعی در بخش کشاورزی را خواستار شده و می‌افزاید: تشکل‌های کشاورزی باید سریع‌تر شکل گیرند و از دل کشاورزان واقعی برآیند نه از تشکیلات وابسته به دولت. در این زمینه بهره‌برداران و تولیدکنندگان باید اقدام کنند و حق و حقوق خود را بگیرند.

نماینده بستان‌آباد، نگرانی خود را از افزایش قیمت حامل‌های انرژی و نهاده‌ها، اعلام و تصریح می‌کند: به دولت هشدار داده‌ایم که برنامه‌ریزی کند. اگر سلامت جامعه برای دولت مهم است، باید برای محصولات پروتئینی و لبنیات، یارانه اختصاص دهد. در ۱۰۰ سال آینده، کشوری که نتواند امنیت غذایی خود را تامین کند، اصلا نمی‌تواند از جایگاه و قدرت چانه‌زنی‌های بین‌المللی برخوردار باشد.

کشاورزی در همه کشورها یارانه‌بگیر است

عبدالمهدی بخشنده، معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی، اختصاص یارانه به بخش کشاورزی را ضروری عنوان می‌کند و می‌افزاید: بخش کشاورزی در همه کشورها یارانه‌بگیر است. کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اروپا (oecd) نیز با پرداخت یارانه به خود‌اتکایی کشاورزی رسیده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که عده‌ای معتقدند یارانه، بخش کشاورزی را تنبل می‌کند آیا نظر دولت نیز چنین است، اظهار می‌کند: این دیدگاه افراد خاصی است اما دولت چنین نظری ندارد. چنانچه مشهود است، دولت یازدهم حمایت‌هایی مانند خرید تضمینی، بیمه محصولات، منابع مالی ارزان، ارائه تسهیلات و… را برای بخش کشاورزی اختصاص داده است البته خواسته ما به عنوان نماینده کشاورزان از دولت، تخصیص منابع بیشتر برای این بخش است.

بخشنده، میانگین سالانه واردات محصولات کشاورزی به کشور را ۲۰ میلیون تن اعلام می‌کند و می‌گوید: این میزان واردات مایه شرمندگی است. در سال ۹۱/۲۲ میلیون تن و در سال ۹۲، ۵/۱۸ میلیون تن معادل ۱۴ تا ۱۵ میلیارد دلار محصولات کشاورزی وارد کرده‌ایم. در مقابل تنها ۵ تا ۶ میلیارد دلار صادرات محصولات و فراورده‌های غذایی داشته‌ایم و با ۸ میلیارد دلار تراز منفی مواجه بوده‌ایم.

وی خواستار حمایت‌های بیشتر دولت از بخش کشاورزی شده و تصریح می‌کند: در سال‌های گذشته تامین امنیت غذایی با چالش‌های جدی روبه‌رو بوده است و باید با حمایت‌های بهتر و بیشتر از بخش کشاورزی، امنیت غذایی کشور را تامین کنیم.

کشاورزی با یارانه درست نمی‌شود

عیسی کلانتری، دبیرکل خانه کشاورز و وزیر اسبق کشاورزی، دادن یارانه مستقیم به کشاورز را نادرست و منفی ارزیابی می‌کند و می‌گوید: پرداخت یارانه مستقیم به کشاورز نه تنها به سود آنها نیست بلکه بر کسب و کار آنها نیز اثرات منفی می‌گذارد. دولت اگر می‌خواهد از کشاورزی کشور حمایت کند باید بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی، کشاورزان را زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی ببرد.

وی معتقد است کشاورزی کشور با دادن یارانه درست نمی‌شود و می‌افزاید: راهکار اصلی برای اقتصادی کردن کشاورزی کشور، سرمایه‌گذاری و اصلاح زیرساخت‌هاست. دولت اگر پول دارد و می‌خواهد در بخش کشاورزی هزینه کند باید در زیربناها و زیرساخت‌های کشاورزی سرمایه‌گذاری کند. در مرحله نخست قانون هدفمندسازی یارانه‌ها قرار بود ۳۰ درصد از محل درآمد هدفمندسازی به بخش کشاورزی و صنعت پرداخت شود. گرچه مبلغ قابل توجهی نبود اما دولت در پرداخت آن نیز مشکل داشت و تعلل کرد.

کلانتری میزان نیاز سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را ۱۴۰ میلیارد دلار برآورد می‌کند و ادامه می‌دهد: اگر این مبلغ برای ساخت و اصلاح بنیادین کشاورزی اختصاص یابد، ۱۲سال زمان می‌برد تا کشاورزی کشور رونق بگیرد و از جایگاه اقتصادی برخوردار شود.

وزیر اسبق کشاورزی، در حال حاضر کشاورزی کشور را دارای جایگاه اقتصادی نمی‌داند و می‌گوید: بخش کشاورزی در خوشبینانه‌ترین حالت تنها ۵ درصد از تولید ناخالص ملی را تشکیل می‌دهد و ۹۵درصد دیگر شامل صنعت و خدمات می‌شود بنابراین جایگاه ۵ درصدی در تولید ناخالص ملی نمی‌تواند برای بخش کشاورزی توجیه اقتصادی داشته باشد چون بخش بزرگی از محصولات کشاورزی و غذایی کشور از راه واردات تامین می‌شود.

نام :
ایمیل :
نظر :
امتیاز از 10 :
    پست الكترونيكي :
    محصولات پرفروش
    شرکت ندای فناوری طراحی و توسعه توسط شرکت طراحی سایت ندای فن آوری طراحی وب سایت